All posts by admin

Czech Republic has no plan for transition from institutional to community based care – Czech NGOs

Czech Republic has no plan for transition from institutional to community based care, Czech NGOs warn today in an open letter addressed to national and European authorities.

Main concerns include:

  • There are 16 000 persons with disabilities in Czech institutional care establishments. And around 8 000 children in institutional care.
  • Persons with disabilities living in the community do not have required support from community based services; they don´t have enough money to cover support essential to independent living.
  • Existing institutions are being developed and rebuild (in the name of so called “humanization”). Even using money from EU funds.
  • There is no strategy for transition from institutional to community based care in the Czech Republic, even though it is one of ex ante conditionalities for ESIF.
  • There is a threat Czech Republic will avoid ex ante conditionalities and ESIF money will be again used to develop and rebuild institutional care (in the name of so called “humanization”).

Read the full document here.

Data and resources backing the concerns here.

Česká republika nemá plán, jak nahradit ústavní péči podporou v komunitě. To ohrožuje čerpání peněz EU

Tisková zpráva JDI – 23.4.2015. Plný text výzvy

 České republice chybí plán, jak zajistit změnu nevyhovující péče v ústavních zařízeních na podporu života v komunitě. Absence takové strategie ohrožuje čerpání peněz z Evropské unie. V ústavech žije v Česku přes patnáct tisíc lidí s postižením a osm tisíc dětí.

Continue reading

Česko stále nemá plán na změnu ústavní péče pro postižené, hrozí potíže při čerpání dotací

Česko stále nemá hotový plán, jak promění ústavní péči pro postižené na služby a bydlení v běžném prostředí. Kvůli tomu by mohl mít stát problémy s čerpáním peněz z evropských fondů. Upozorňují na to odborníci a neziskové organizace, které dnes proto posílají Evropské komisi kritický dopis.

Informaci o výzvě, na které se CPT podílelo, přinesl Český rozhlas Radiožurnál.

Continue reading

Doporučení Výboru OSN pro práva lidí s postižením

Česká republika stále lpí na ústavní péči o děti s postiženími a její úřady a služby neposkytují plnohodnotný přístup handicapovaným; znepokojení rovněž vyvolává nucená sterilizace. V seznamu doporučení pro Česko to 17. dubna 2015 uvedl Výbor OSN pro práva lidí s postižením (CRPD).

Continue reading